V sobotu 30. ledna jsme se vypravili do Dolní Vltavice na Lipensku, kam se sjeli záchranáři profesionálové i dobrovolníci z celé České Republiky, aby si vyměnili poznatky a zkušenosti využitelné při záchraně lidského života na ledové ploše. Mezinárodní teoreticko – praktický seminář se konal pod hlavičkou Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov. Akci již podruhé organizačně i odborně podpořila Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Studenti ZSF se veřejnosti pochlubili, že mezi jejich nejsilnější zážitky patřilo podplávávání pod zamrzlou vodní hladinou, což si vyzkoušela i naše „teta“ Míša. Dozvěděli jsme se, že pro oblast Lipenska je typická rozdílná tloušťka a kvalita ledu, což představuje velké nebezpeční pro osoby pohybující se po jeho povrchu. Už víme, že záchranáři jsou sice vybavení a vycvičení pomoci topícímu se člověku v ledové vodě, ale sami přiznávají, že ve většině případů si dotyčný musí umět pomoci sám. Např. odvalením. Člověk musí dostat jednu nohu ven a bokem se odvalit.
Velmi užitečné pro nás byly komentované ukázky záchrany a sebezáchrany pomocí dostupných pomůcek, kterými jsou běžky, hole, nůž, brusle, ale i speciální vybavení, např. několik typů ledových záchranných saní či nafukovací lávky.
Nejvíce se nám líbily zásahy při záchraně osob s pomocí vrtulníku a psů. Kynologové radili, že cvičený pes z vody vytáhne pokud mu člověk nabídne nějakou šálu, rukáv, nebo cokoliv jiného co psa upoutá.
Svezli jsme se na airboatu tzv. ASARu, který dokáže jezdit díky pohonu tlačné vrtule po vodě, ledu, souši i v bahně. Tento stroj má výhody jako vznášedlo a prohání se například po bažinách na Floridě. Tato jízda pro nás byla nezapomenutelným zážitkem.
Dozvěděli jsme se spoustu nových užitečných informací a vůbec jsme si celé odpoledne velmi příjemně užili:-).