1

Modrotisková dílna v domku A. Stiftera

Workshopu věnovaného jednomu z nejstarších způsobů potiskování lněného plátna a později bavlněného plátna – tzv. MODROTISKU, se zúčastnili naši žáci ve dnech konání výstavy LEN NA ŠUMAVĚ A HORNOPLÁNSKU, který připravil Památník A. Stiftera. Děti se seznámili nejen se zajímavou technikou, ale měli možnost si vyrobit i vlastní modrotiskový výrobek.

Profesionální vedení dvou výtvarnic z Regionálního muzea v Českém Krumlově bylo inspirující a poučné, každý žák dostal bílé plátno, na které si nejprve tužkou připravil motivy – dle vlastní fantazie nebo podle vzorů, které viděl vystavené. Následně štětečkem nanášel na své motivy tzv. rezervu (směs kaolínu a arabské gumy), která zajistí, že barva podkladu zůstane po obarvení bílá. Po ukončení práce se nechalo vše důkladně zaschnout. Naše výtvory pak byly společně s ostatními odeslány do manufaktury do Olešnice na Moravě k následnému barvení barvou indigo.

Žáci si odnesli i hotové výrobky, kdy na modré plátno či plátěnou tašku natiskli motivy razítek s tradičními obrazci. Mohli tak udělat radost někomu blízkému nebo jen sami sobě.

Děti řekli:

Pavel 6. třída: „Nevěděl jsem, co mám na to nakreslit, ale pak mi paní pomohla. To mě bavilo.“

Vojta 4. třída: „Já to dám mamce, udělal jsem pro ní tašku.“

Lenka 7. třída: „Líbí se mi ta modrá barva, ale bylo to těžký něco tam nakreslit.“

Martin 6. třída: „Jo, bavilo mě to, ty paní byly šikovný.“